Repetytorium maturalne – które wybrać?

Repetytoriów maturalnych na rynku znajdujemy całą masę. Niekiedy wybór może być trudnym. Nie tylko ze względu na to, co oferuję, ale również na ich cenę. Ta ostatnia niestety nie zawsze idzie w parze z jakością. Są jednak elementy, na które warto zwrócić uwagę. Te, dzięki którym będziemy mieli pewność, że wybrane repetytorium maturalne ułatwi naukę. Pozwoli sukcesywnie powtarzać poznany dotąd materiał, a do tego przygotuje do formatu najbliższego egzaminu maturalnego.

Na co zwracać uwagę

Repetytorium przede wszystkim musi odpowiadać aktualnie obowiązującym podstawom programowym. Zawarty w nich materiał powinien dawać szansę na efektywną naukę licealistom przygotowującym się do poziomu podstawowego, jak i rozszerzonego. Do tego niezbędne są zadania, które pozwalają zapoznać się z formatem egzaminu dojrzałości. Podczas matury uczniowie muszą zmagać się ze słuchaniem, czytaniem, rozumienie, pisaniem i różnego rodzaju strukturami. Dobre repetytorium daje szansę poznania wszystkich typów zadań.

Jak wybierać?

Biorąc w rękę wybrane repetytorium, dobrze jest porównać je z poprzednim wydaniem. Jeśli nowe zawiera zadania i testy, które aktualnie obowiązują, będzie godne uwagi. I z pewnością pozwoli ćwiczyć to, co pojawi się podczas egzaminu dojrzałości. Repetytorium musi zawierać różne treści, ponieważ zupełnie inaczej wyglądają teksty i zadania dla tych, którzy podchodzą do matury podstawowej, jak i dla tych, którzy wybierają poziom rozszerzony. Repetytorium, które oferuje niezróżnicowane zadania, a przedstawione zostaje, jako to, dzięki któremu można się przygotować do obydwu poziomów, z pewnością mija się z prawdą.

Dobre repetytorium maturalne

Dobrze skonstruowane repetytorium zapoznaje uczniów z formami, z jakimi spotka się na egzaminie dojrzałości. Nie będzie to już wizytówka czy pocztówka, ale zamiast tego na przykład wpis na bloga bądź też e-mail. Uczy metodą „krok po kroku”, a nie każde licealiście robić wszystkiego naraz. Udostępnia szeroką bazę słów i zwrotów, bez których niemożliwa jest efektywna nauka i konstruowanie prawidłowych wypowiedzi. Daje szansę poznanie przykładowych, modelowych odpowiedzi. W taki sposób, by uczeń mógł porównać swoje wypowiedzi, z ich wzorcami. W ten sposób łatwiej wyłapuje błędy i nie powtarza ich.

Co więcej

Repetytorium musi być jednocześnie przejrzyste i tak skonstruowane, żeby uczeń miał szansę zrozumieć poszczególne polecenia. Rozwiązując ćwiczenia, potrzebne jest, by szybko i łatwo znaleźć prawidłowe odpowiedzi. Móc zapisać wskazówki, skorzystać z porad. Struktura i ilość materiału referencyjnego wymaga takiego dostosowania, by powtórki na krótki czas przed egzaminem przyniosły pożądane efekty, a nie sprawiały dodatkowe trudności.